Pratik Hekim | İnternetteki Hekim
info@pratikhekim.com 0 850 304 47 42

Danışman - Görüşme Bilgilendirme Metni

Sayın Danışmanımız;

İşbu form ile vereceğiniz hizmete ilişkin olarak bilgilendirme yapılmakta ve hizmete ilişkin yükümlülüklerinize dair kabul beyanınız edilmektedir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, çevrimiçi danışmanlık hizmetini sunabilmek için ses ve kamera arızası bulunmayan akıllı telefon/tablet/PC gibi araçlara ve stabil bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir.

Hizmet görüntülü ve sesli, sesli veya yazılı olarak sunulabilir. Hizmet kapsamında görüşme süresi azami 45 dakika olarak planlanmıştır. Çevrimiçi danışmanlık hizmeti randevu saatinde sistem üzerinden başlatılacaktır. Lütfen danışmanın tüm soru ve taleplerine ilişkin cevaplarınızı sununuz ve aksi danışan tarafından belirtilmediği sürece 45 dakikalık süre bitmeden oturumu sonlandırmayınız.

En iyi şekilde hizmet verebilmek için görüşme başladığında sessiz bir yerde olmanız tavsiye edilmektedir. Yine mahremiyet ve gizlilik ilkeleri gereği görüşme esnasında etrafınızda ilgisiz 3. Kişilerin bulunmamasına özen gösteriniz. Asistan ya da sekreteriniz gibi üçüncü kişinin görüşmeye dahil olmasını istemeniz halinde öncelikli olarak danışandan onay almayı unutmayınız. Ayrıca danışanın açık onayı olmadan da yanında görüşmeyi takip edebilecek birisi olmadığına lütfen dikkat edin.

Mahremiyet kuralları gereğince görüşmeye katılan tarafların herhangi bir şekilde görüntü veya sesi kayıt altına alması yasaktır. Danışanın görüşmeyi kayıt altına aldığını düşünüyorsanız görüşmeyi sonlandırıp tarafımızla iletişime geçebilirsiniz. Görüşmeye sadece görüşmenin tarafları olan danışan ve hekim tarafından sadece görüşme anında erişilebilmekte olup görüşmeler kesinlikle Pratikhekim tarafından kayıt altına alınmamaktadır.

Danışanı, bu hizmetin muayene süreci olarak kabul edilemeyeceği ve acil durumlar için bu şekilde hizmet sunumu sağlanmasının uygun olmadığı konularında bilgilendirmeyi unutmayın. Acil durumlarda danışanı öncelikle 112 ile acil sağlık hizmetlerine veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurması konusunda yönlendirin.

Görüşme esnasında teknolojik nedenler ile kesinti, yetkisiz erişim ve teknik bazı aksaklıklar ile mücbir sebeplerden kaynaklı sorunlar oluşabilir. Bu şekilde sonlandırılan veya durdurulan görüşmeler ile ilgili olarak Danışan yeni bir randevu planlayabilecektir.

Kişisel verilere ilişkin kurumsal politikalarımız ile aydınlatma metinlerine buradaki linkten ulaşabilirsiniz.